ایمپلنت دندانکاشت ایمپلنت دیجیتال و سنتی

قطعا جای خالی یک دندان از دست رفته علاوه بر اینکه بر سلامت دهان و دندان های دیگر تاثیرگذار است منجربه کاهش اعتماد به نفس و ایجاد یک حس ناخوشایند در افراد می شود. کاشت دائمی دندان توسط یک متخصص ایمپلنت دندانی ماهر یکی از روش های موثر و پرطرفدار برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. دکتر آرش غفوری متخصص ایمپلنت دندان در رشت برای جایگزینی دندان های از دست رفته بیماران، کاشت ایمپلنت دندان را بهترین روش میداند. شاید خیلی از شماها در مورد ایمپلنت به روش دیجیتال چیزهایی شنیده اید اما در مورد این روش جدید اطلاعاتی ندارید و تفاوت آن را با روش ایمپلنت سنتی نمی دانید، تیم تخصصی ما در مرکز تخصصی ایمپلنت دندان و جراحی لثه دکتر آرش غفوری مطالبی در مورد  تفاوت بین ایمپلنت دیجیتال و روش سنتی کاشت دندان برای شما کاربران محترم سایت ارائه می دهد، پس برای آشنایی بیشتر با این روشها تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 

برای اینکه بتوانیم به تفاوت کاشت ایمپلنت دیجیتال و سنتی پی ببریم ابتدا به توضیح هر کدام از این روش ها به صورت جداگانه می پردازیم

 

جراحی ایمپلنت دیجیتال چیست؟

ایمپلنت دیجیتال دندان یکی از خدمات دندانپزشکی دیجیتال است که کاشت دندان بدون درد، بدون خونریزی و در مدت کوتاهی انجام میشود. در جراحی ایمپلنت دیجیتال با استفاده از یک شبیه سازی کامپیوتری سه بعدی، موقعیت استخوان ها و مکان اعصاب دهان مشخص می شود. متخصص ایمپلنت دندان  با توجه به این اطلاعات به دست آمده، می تواند با یک برش کوچک و به تبع آن درد و خونریزی کمتر جراحی را انجام دهد.

 

 

 

جراحی ایمپلنت سنتی چیست؟

در جراحی ایمپلنت سنتی بعد از معاینه و بررسی های لازم جهت اطلاع از وجود استخوان کافی در زیر لثه برای کاشت پایه تیتانیومی ایمپلنت درون استخوان فک، متخصص ایمپلنت قسمت مورد نظر را به اندازه ای که بتواند به عمق استخوان دسترسی داشته باشد با تیغ جراحی  برش می دهد. این روش با خونریزی و درد زیاد همراه است و نیاز به بخیه و مراقبت های ویژه دارد. البته این درد و خونریزی کاملا با مهارت و تجربه متخصص ایمپلنت دندان رابطه مستقیم دارد. متخصص ایمپلنت با تجربه و ماهر حتی ممکن است با روشهای خاص و منحصر به فرد خود باعث شود کوچکترین درد و خونریزی را تجربه نکنید.

 

روش جراحی در ایمپلنت دیجیتال

در مرحله اول متخصص ایمپلنت دندان بیمار را به رادیولوژی و تصویر برداری می فرستد بعد از آماده شدن عکس رادیولوژی یک فایل اضافه که در آن به صورت فنی و سه بعدی بررسی شده است به بیمار می دهند. متخصص ایمپلنت دندان بعد از بررسی های لازم فایل را برای قالب سازی به تیم مهندسی تحویل می دهد. تیم مهندسی طول و قطر ایمپلنت را در بهترین مکان از استخوان شبیه سازی  میکند و گاید جراحی (جراحی هدایت شده) یا سرجیکال گاید جراحی را که مخصوص همان بیمار ساخته شده است تهیه کرده و برای متخصص ایمپلنت ارسال میکنند.

در روش دیجیتال سرعت انجام جراحی به حداقل می رسد و معمولا ایمپلنت یک روزه انجام می شود. به این دلیل که در نرم افزارهایی که برای ایمپلنت دیجیتال طراحی شده است همه اطلاعات مثل مکان سینوس ها، عصب، ریشه، تراکم استخوان و طول و عرض استخوان بسیار با دقت قابل اندازه گیری است.

می رسیم به مرحله دوم که جراحی شروع می شود. یک بار جراحی در نرم افزار انجام می شود. بنابراین قطعا میزان خطای انسانی در این روش بسیار کم می شود و یا اصلا خطایی وجود ندارد. اگر استخوان فک و لثه از کیفیت خوبی برخوردار باشند دیگر نیاز نیست بافت لثه از استخوان جدا شود و مجدد بخیه زده شود. بعد از تزریق بی حسی متخصص ایمپلنت گاید جراحی را در دهان بیمار قرار میدهد و نقطه‌ ای که باید سوراخ شود کاملا مشخص است و خطای انسانی رخ نخواهد داد.

گاید (هدایت کننده) اجازه انجام خطا در زاویه را نمیدهد. همچنین  میزان عمقی که دریل باید سوراخ کند نیز کاملا مشخص شده است.

ایمپلنت به روش دیجیتال بیشتر از ۹۰ درصد از انجام پیوند استخوان جلوگیری می کند و پایه ایمپلنت را در جایی  قرار می گیرد که از حداقل استخوان بتوانند حداکثر استفاده را داشته باشند.

در روش ایمپلنت دیجیتال پروتزها به جای نصب روی اباتمنت فلزی روی پایه  تیتانیومی نصب می شوند. با انجام این روش دیگر سیاهی فلز اباتمنت مشخص نمیشود و امکان گیر کردن مواد غذایی درصد بسیار بالایی کاهش میابد.

 

 

روش جراحی در ایمپلنت سنتی

یکی از مهم ترین فاکتورها در انجام کاشت ایمپلنت دندان مراجعه به متخصص ایمپلنت مجرب و ماهر است. بنابراین در انتخاب متخصص خود دقت کنید. متخصص ایمپلنت با استفاده از تصاویر به دست آمده از رادیولوژی سلامت استخوان فک و بافت لثه را با دقت بررسی می کند. در مرحله بعدی بعد از بی حس شدن متخصص ایمپلنت بافت لثه را در چند جهت مختلف برش میزند تا بتواند به استخوان دسترسی داشته باشد.

محل دقیق کاشت ایمپلنت مشخص می شود و استخوان فک به اندازه و قطر ایمپلنت سوراخ می شود. زاویه و مقدار سوراخ کردن استخوان فک در موفقیت آمیز بودن کاشت ایمپلنت دندان بسیار مهم است. بعد از کاشت پایه ایمپلنت درون استخوان فک بلافاصله یک عکس فوری جهت بررسی صحت قرارگیری آن گرفته می شود.

طبیعی است بعد از جراحی کاشت ایمپلنت دندان کمی درد و تورم را در آن ناحیه حس کنید زیرا دو بافت زنده از یکدیگر جدا شده‌اند و نیاز به بخیه دارند. برای جوش خوردن استخوان فک یا پایه ایمپلنت حداقل سه تا شش ماه زمان نیاز است.

 

سایر تفاوت های کاشت ایمپلنت دیجیتال و سنتی

  • یکی از تفاوتهای بزرگ ایمپلنت دیجیتال و سنتی این است که در ایمپلنت دیجیتال بلافاصله بعد از کشیدن دندان، امکان کاشت دندان وجود دارد.
  • معمولا کل جراحی ایمپلنت دیجیتال ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به ازای هر ۱ تا ۲ ایمپلنت دندانی طول می کشد ولی در روش سنتی چند ساعت زمان می برد.
  • تصویر برداری سه بعدی سی تی اسکن در جراحی دیجیتال اطلاعات دقیقی را درباره وضعیت استخوان فک و محل قرار گیری اعصاب مشخص می کند. چیزی که در جراحی های سنتی، وجود ندارد. با استفاده از تکنولوژی ایمپلنت دیجیتال هدایت شده توسط کامپیوتر، ایمپلنت بدون جدا کردن بافت لثه درون استخوان قرار داده می شود و در نتیجه آسیب کمتری به ناحیه درمان وارد می شود.
  • در ایمپلنت دیجیتال ناحیه درمان نیازی به بخیه ندارد و میزان خونریزی، تورم و زمان بهبود کاهش می یابد.
  • در روش دیجیتال دقت در جراحی افزایش یافته و به تبع آن روند سرعت بالا می رود و تعداد جلسات مراجعه کمتر می شود.
  • ایمپلنت های دیجیتال دقیقا برای تمامی افرادی که واجد شرایط ایمپلنت سنتی هستند قابل انجام هستند و دارای مزایای بیشتری نسبت ایمپلنت های سنتی هستند.
  • قیمت ایمپلنت به روش دیجیتال از ایمپلنت معمولی بیشتر است.

 

 

جمع بندی

یکی از بزرگ ترین مزیت های ایمپلنت های دندانی دیجیتال طراحی آن بر اساس حالات چهره بیمار است. تصویر ساختار صورت بیمار وارد کامپیوتر می شود و ظاهر دندان کاشته شده در دهان در حالات مختلف چهره شبیه سازی می شود. متخصص ایمپلنت دندان می تواند برنامه ریزی های پیچیده تری برای کاشت دندان ها تهیه کند. ایمپلنت های دیجیتال در موارد بسیار پیچیده تری نیز به کار گرفته می شوند و بیماران می توانند از موفقیت آمیز بودن نتیجه کاشت ایمپلنت دیجیتالی خود مطمئن باشند.

شما عزیزان میتوانید برای تخمین قیمت به بخش قیمت ایمپلنت دندان و هزینه ایمپلنت دندان مراجعه نمایید اما برای دریافت طرح درمان دقیق در مورد ایمپلنت دیجیتال در رشت با تنها مرکز تخصصی ایمپلنت در رشت با ما تماس و وقت ملاقات دریافت نمایید. همینطور برای رفاه حال شما عزیزان میتوانید از طریق بخش مشاوره آنلاین سوالات خود را مطرح نمایید.

در مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر آرش غفوری بهترین متخصص ایمپلنت در رشت با استفاده از بهترین برندهای ایمپلنت دندان در محیطی کاملا آرام و پیشرفته و پرسنلی حرفه ای و آموزش دیده، دغدغه و نگرانی مراجعین گرامی از روند

جراحی و پیگیری های بعد از آن کاملا رفع و تجربه ای شیرین از جراحی ایمپلنت دندان برایشان رقم خواهد خورد. نظرات مراجعین گرامی از تجربه ایمپلنت دندان در این مرکز خود گواهی بر این ادعا میباشد. 

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر