ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت یک جایگزین مصنوعی برای ریشه دندان از دست رفته است که اغلب از جنس تیتانیوم ساخته می شود.

در حال حاضر سیستم های ایمپلنت بسیار گوناگونی دردسترس وجود دارد که اکثرا با اطمینان بالایی قابل استفاده هستند.

ایمپلنت در بستر مناسبی از استخوان و دقیقا جای دندان خارج شده قرار داده می شود و به مرور زمان استحکامش با رسوب استخوان در اطراف آن بیشتر می شود.

ایمپلنت دندان یکی از پرسش های متداول

چه فردی کاندید مناسبی برای دریافت ایمپلنت است؟

ایمپلنت تقریبا برای هر فردی که به بلوغ رسیده باشد و از نظر سلامت عمومی مشکلی نداشته باشد قابل انجام است.

برای افراد زیر ۱۸ سال ملاحظات مشخصی وجود دارد زیرا که هنوز استخوان های فک و صورت در حال رشد می باشند و این موارد باید با احتیاط زیاد انجام شود یا به زمانی مناسب بعد از پایان رشد فرد موکول شود.

عادت های مثل سیگار کشیدن یا مصرف مشروبات الکلی همانظوری که روی سلامت دهان و دندان اثرات منفی دارد می تواند احتمال موفقیت ایمپلنت را در روی ترمیم و بعد از آن کاهش دهد و توصیه می شود قبل از درمان تا حد ممکن تعدیل یا ترک شود با اینحال مصرف سیگار و مشروبات الکلی قرار دادن ایمپلنت را غیر ممکن نمی کند.اکثر افراد می توانند از ایمپلنت بهره مند شوند.

از کجا بفهمم که ایمپلنت برای من مناسب است؟

در جلسه اول که مختص به معاینه و بررسی دقیق وضعیت دهان و دندان و عکس های رادیوگرافی است تمام موارد توسط جراح به دقت ثبت می گردد. در صورتی که مشکل پزشکی خاصی از قبیل خونریزی بیش از اندازه دیابت سابقه مشکلات قلبی مصرف دارو یا حساسیت دارویی خاصی دارید آن را با جراح در میان بگذارید تا تمهیدات لازم قبل از کاست ایمپلنت توسط تیم درمانی صورت گیرد.

برای دریافت ایمپلنت باید لثه ها سالم باشند؟

قبل از اینکه ایمپلنت قرار داده شود باید علت از دست رفتن دندان قبلی به درستی مشهص شود.  پوسیدگی شدید ضربه بیماری های لثه از علل شایع از دست رفتن دندانها هستند. در صورتی که سابقه خونریزی از لثه حین مسواک زدن و جویدن یا بوی بد دهان یا لقی دندان قبل از خارج کردن آن وجود دارد نشانه ای بیماری لثه است و قبل از هر اقدامی باید ابتدا علت آن توسط دندانپزشک معالج برطرف گردد تا از ایجاد مشکل برای ایمپلنت در آنده جلوگیری شود.

کاندید مناسب ایمپلنت دندان در مرکز ایمپلنت رشت

چقدر زمان میبرد تا دندان جدیدم را تحویل بگیرم؟

برای موارد معمولی از جلسه قرار دادن ایمپلنت تا دریافت دندان جدید بین ۶ هقته تا ۶ ماه زمان لازم است.

این زمان به میزان زیادی به میزان استخوان موجود و کیفیت آن بستگی دارد و گاها در مواردی که وضعیت استخوان فک مناسب نباشد بیش از ۶ ماه نیز زمان می برد.

چه مواردی را قبل شروع درمان باید بدانم؟

قبل درمان تمام راه های درمانی از جمله ایمپلنت و هزینه ها به شما توضیح داده می شود و شما رضایت خود را برای شروع درمان به صورت کتبی به تیم درمانی خواهید داد تا درمان شروع شود در غیر این صورت جراح مجاز به شروع درمان شما نخواهد بود.

دوام ایمپلنت چقدر است؟

در صورتی که مرحله ترمیم اولیه انجام شود ( ۶ ماه اول ) و دندان مناسبی روی آن قرار گیرد تا زیبا و در عین حال بهداشتی باشد و نیز بهداشت دهان دندان شامل نخ دندان و مسواک از سوی شما رعایت شود ایمپلنت احتمالا عمری معادل سایر دندان های طبیعی شما خواهد داشت.

بی توجهی به بهداشت دهان و دندان ها عدم حضور در جلسات پیگیری سالانه و رسوب جرم روی ایمپلنت و دندانها اثرات سویی خواهد داشت و همانطوری که دندانها را با مشکل مواجه میسازد روی ایمپلنت نیز تاثیر سوخواهد داشت.

با حال همانطور که ترمیم دندان طبیعی یا روکش معمولی نیاز به رسیدگی و ترمیم پیدا می کنند گاها ایمپلنت نیز نیازمند ترمیم و تعمیر جزیی طی سالها خواهد شد.

تحویل ایمپلنت دندان در رشت پاسخ به پرسش های متداول

چه تعداد دندان با تکیه بر ایمپلنت قابل بازسازی است؟

از ایمپلنت می توان برای جایگزینی یک یا چند دندان استفاده کرد.

در صورتی که فقط یکی از دندانهای شما از دست رفته است با یک ایمپلنت مشکل برطرف می شود اما در مواردی که دو سه یا چند دندان مجاور خارج شده اند لزوما برای هر دندان نیاز به یک ایمپلنت نمی باشد و اگر کیفیت استخوان مناسب باشد از ایمپلنت به عنوان پایه برای بریج می توان بهره جست.

بیمارانی که عادت دندان قروچه دارند اغلب به صورت ناخودآگاه و سبانه فشار زیادی را روی دندانها و ایمپلنت وارد کی کنند موجب ایجاد ساییدگی روی سطح دندان ها و لب پریدگی روی روکش دندانها می شود.

این موارد در جلسه بررسی اولیه توسط جراح بررسی و راهکار مناسب آن با شما در میان گذاشته می شود.

از کجا می توان فهمید استخوان کافی برای دریافت ایمپلنت را دارم؟

عکس های رادیوگرافی معمول دو بعدی هستند و امکان تخمین حدودی طول ناحیه را فراهم می کنندو برای بررسی عرض ناحیه معمولا جراح ناحیه را لمس و شکل استخوان را به صورت حدودی تخمین میزند. با این حال در صورتی که نیاز به بررسی دقیق تر ناحیه باشد از اسکن رادیوگرافی خاصی به نام CBCT  استفاده میکنیم. این عکس قادر است تمام اطلاعات لازم در خصوص طول عرض شکل استخوان ناحیه و حتی کیفیت آن را برای جراح به صورت سه بعدی ارزیابی کند.

چه چیز باعث تحلیل استخوان می شود؟

هر زمان که دندانی خارج می شود استخوان اطراف ریشه به مرور از بین می رود.

این روند مخصوصا در ماه ها و سال اول به سرعت اتفاق می افتد که به آن تحلیل استخوان می گوییم.

با وجود اینکه سرعت و میزان این تحلیل در هر فرد متفاوت است اما قطعا این تحلیل اتفاق می افتد مگر انکه مداخله ای توسط جراح صورت گیرد.

بسیاری از بیماران از لق شدن دست دندان مصنوعی خود به مرور زمان شکایت دارند.

علت لق شدن همین تحلیل استخوان زیرین است که به مرور حجم زیادی از آن از دست می رود و موجب تغییر آرایش عضلات ظاهر صورت فرم لب ها و اختلال در صحبت کردن می شود. بنابراین هرچه از زمان خارج کردن دندان بیشتر بگذرد یا از دست دندان مصنوعی زمان بیشتری استفاده شود استخوان کمتری برای ایمپلنت باقی می ماند.

استخوان فک و نقش آن در ایمپلنت دندان رشت

از چه ساختارهای اناتومیکی حین قرار دادن ایمپلنت باید دوری کرد؟

در فک بالا تنها ساختار مهم سینوس ها هستند که در فیلم رادیگرافی مشخص می شوند و در صورت امکان از آن باید فاصله گرفت.

در فک پایین فصب فک پایین (Inferior dental nerve) قرار دارد که از مجاور دندان عقل شروع می شود و حس تمام دندانهای فک پایین تا لب همان سمت را تامین می کند.

حین جراحی ایمپلنت باید از این عصب فاصله گرفت در غیر این صورت موجب اختلال حسی موقت و در موارد نادر دایم در ناحیه می شود.

خوشبختانه با وجود رادیوگرافی مناسب تشخیص محل و مسیر این عصب کار ساده ایست و جای نگرانی برای شماست .

در صورتی که کوچکترین ریسکی در این مورد وجود داشته باشد جراح قبل از هر اقدامی شما را وجود احتمال آن آگاه می کند.

امروزه میتوان با تکنیک های مختلف و استفاده از ایمپلنت های فوق کوتاه (Ultra short) از نزدیک شدن به عصب فک پایین اجتناب کرد.

آیا ایمپلنت استخوان فک را حفظ می کند؟

این یکی از خارق العاده ترین خصوصیات ایمپلنت است. زمانی که در محل قرار داده شد با انتقال نیروها به استخوان زیرین نه تنها آن را حفظ می کند بلکه به مرور آن ها متراکم تر و قوی تر می نماید.

آیا می توان تا زمان دریافت دندان روی ایمپلنت از پروتز موقت استفاده کرد؟

در صورتی که به مشاغلی مانند معلمی استادی یا حرفه هایی که به میزان زیاد با ظاهر دندانها مرتبط هستند مشغولید می توان در طی دوران ترمیم از برخی راهکارهای موقت برای حفظ ظاهر مناسب دندان ها استفاده کرد که شامل فیلیپر FRC روکش موقت و …. است.

مورد مناسب برای استفاده هزینه هر کدام ازاین درمان ها متفاوت است و در صورت تمایل حتما قبل از درمان و در جلسه معاینه و بررسی تیم درمانی را آگاه نمایید.

آیا می توان ایمپلنت را مجاور دندان طبیعی کاشت؟

ایمپلنت ها به صورت روتین در مجاور دندان طبیعی قرار داده می شوند و این کار کاملا بی خطر است. تنها استثنا مواردی هستند که ریشه ها دچار انحنا یا انحراف شدیدند و البته با برنامه ریزی دقیق و توجه ویژه این موارد نیز قابل اجتناب است.

پرسش های متداول بهترین مرکز ایمپلنت رشت

ایا دندانهای جدید متکی بر ایمپلنت به هم چسبیده هستند؟

به صورت کلی اتصال دندانها به تقسیم نیرو و انتقال میزان مناسبی نیرو از طریق ایمپلنت ها به استخوان کمک می نماید.

با اینجال در صورتی که به جای هر دندان از دست رفته یک پایه گذاشته شود می توان از اتصال دندان ها به یکدیگر اجتناب کرد و هر دندان به صورت جدا قابل نخ دندان کشیدن می شود.

انتخاب بهترین درمان برای تامین زیبایی و همزمان دوام و کارایی به فاکتورهای خیلی زیادی مرتبط است که جراح شما با در نظر گرفتن آنها اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

آیا قرار دادن ایمپلنت جلسه ای ناراحت کننده است؟

اغلب افراد با روند درمان های روتین دندانپزشکی و بی حسی آشنایی دارند.

قرار دادن ایمپلنت نیز تحت بی حسی انجام می شود و در موارد ساده ۳۰ دقیقه و در موارد پیچیده که نیاز به جراحی های اضافی مانند پیوند استخوان و بالابردن کف سینوس باشد تا چند ساعت طول می کشد.

حین جراحی درد و ناراحتی ای را حس نخواهید کرد اما اندکی تورم و درد خفیف ۲۴ ساعت تا ۷۲ ساعت بعد از کاشت ایمپلنت طبیعی است که با رعایت دستورات بعد از جراحی تیم درمانی به حداقل می رسد.

برای اغلب افراد استفاده از مسکن هایی که برای سردرد معمولی مصرف میکنند برای کنترل درد بعد از کار کافی است.

با این حال در صورت نیاز جراح با تجویز مسکن قوی تر ناراحتی کار را به حداقل می رساند.

اغلب موارد کاشت ایمپلنت درمانی راحت و بی دردسر است و بخیه ها ۷ تا ۱۰ روز بعد از جراحی خارج می شوند.

در صورتی که هر مشکلی در این مدت داشتید بلافاصله با تیم درمانی تماس بگیرید .

ممکن است بعد از درمان نیاز به مصرف آنتی بیوتیک باشد که سر وقت برای مدتی که چراح توصیه می کند باید مصرف شوند.

همچنین استفاده از دهانشویه و آب نمک تا زمان کشیدن بخیه ها برای تمییز نگه داشتن ناحیه مفید است.

در صورتی که میزان استخوان شما برای ایمپلنت کافی نباشد چه باید کرد؟

در صورتی که بعد از معاینه و ارزیابی کلیشه های رادیوگرافی و CBCT به تشخیص جراح استخوان کافی برای قرار دادن ایمپلنت موجود نباشد تکنیک های مختلفی وجود دارد تا بتوان ایمپلنت را در جای مناسبش قرار داد

 

      • در صورتی که ارتفاع کافی در فک بالا وجود نداشته باشد با تکنیک سینوس لیفت یا Sinus Augmentation ایمپلنت با طول مناسب در محل قرار داده می شود.

    این تکنیک نیاز به مهارت زیادی دارد تا بتوان با موفقیت ایمپلنتی قرار داده شود که بتوانید سالها از داشتن آن لذت ببرید.

  • در صورتی که غرض مناسبی از استخوان در محل وجود نداشته باشد می توان با تکنیک های مختلفی از جمله بازسازی هدایت شده Guided Bone Regeneration (GBR) و … استفاده نمود که نیاز به مهارت و تجربه بالایی دارند.

  آیا پیوند استخوان روی طول درمان تاثیر می گذارد؟

در صورتی که نیاز به پیوند استخوان باشد زمان بیشتری برای ترمیم نیاز است و زمان یک فاکتور مهم در موفقیت پیوند انجام شده است.

انجام تکنیک های پیوند به مراتب نیاز به مهارت و دانش بیشتری نسبت به کاشت ساده ایمپلنت دارد.

برخی موارد جراح می تواند همزمان با قرار دادن ایمپلنت پیوند استخوان را نیز انجام دهد که اینکار مدت زمان مورد نیاز برای ترمیم را کاهش می دهد با این جال در موارد تحلیل شدید توصیه نمی گردد.

هر تکنیکی که به کار رود و هر چقدر هم تلاش زمان و هزینه ببرد با توجه به نتیجه نهایی کار ارزشش را خواهد داشت.